معرفی کلیدهای محافظ جان

20 مرداد 1401

معرفی کلیدهای محافظ جان (انواع و کاربردهای ‌آن)

معرفی کلیدهای محافظ جان فایل حجیمی نیاز دارد از این رو در این مقاله به معرفی کلید محافظ جان و انواع رایج آن که در بازار موجود هستند پرداخته‌ایم. کلید محافظ جان یکی از ابزار‌های محافظتی است که در تابلو‌های برق استفاده می‌شود. این تجهیز در صورت عدم ثبات و تعادل در جریان، بلافاصله منبع را از دستگاه جدا خواهد کرد. این‌کار از بروز خطرات احتمالی مانند آتش‌سوزی و حتی در برخی موارد انفجار، جلوگیری کند. کلید محافظ جان در دسته تجهیزات فشارضعیف و فشار متوسط قرار میگیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله مربوط به آن مراجعه فرمایید.

انواع کلید محافظ جان

در این بخش انواع کلید‌های محافظ جان را معرفی می‌کنیم.

کلید‌های ثابت

این دسته از کلید‌های محافظ جان علاوه بر محافظت از شخصی که در حال استفاده از وسیله‌ای برقی است، از تمامی پریز‌ها، سیم‌کشی‌ها و حتی سایر سیستم و دستگاه‌هایی که متصل به برق هستند نیز حفاظت می‌کند.

 

کلید‌های سوکتی

وظیفه کلید‌های محافظ جان سوکتی، محافظت از کاربرانی است که در حال استفاده از از دستگاه یا یک وسیله برقی هستند. این دسته از کلید‌های محافظ جان بر روی تمامی سیستم‌های برقی قابل نصب است و بیشترین کاربری آن در کارگاه‌های تولیدی کوچک است.

کلید‌های قابل حمل

کلید‌های محافظ جان قابل حمل صرفاً برای محافظت از شخص کاربر که در حال استفاده از یک سیستم برقی است به کار می‌رود و می‌‌تواند جایگزین کلید محافظ جان سوکتی باشد چرا که کاربری یکسانی دارد.

نوع دیگری از دسته‌بندی کلید‌های محافظ جان در این بخش معرفی می‌شود که براساس میزان حساسیت آن‌هاست:

کلید محافظ جان با حساسیت پایین

از این دسته از کلید‌های محافظ جان برای حفاظت از تجهیزات و سیستم‌های کارخانه‌ای استفاده می‌شود. حساسیت این دسته از کلید‌ها آنقدر کم بوده که برای کنترل جریان برق 3، 10 و 30 میلی‌آمپر است. از طرفی دارای علامت LS(Low Sensitivity) بر روی کلید است.

 

کلید محافظ جان با حساسیت بالا

این کلید محافظ جان که حساسیت آن بالا بوده و در محدوده 6، 10 و 30 میلی‌آمپر ایفای نقش می‌کند، دارای علامت HS(High Sensitivity) بر روی کلید است. کاربری این کلید برای امنیت جان انسان در هنگام تماس مستقیم با دستگاه، طراحی شده است.

کلید محافظ جان با حساسیت متوسط

محدوده جریانی که این دسته از کلید‌های محافظ جان در آن فعال هستند بین 100، 300، 500 و 1000 میلی‌آمپر است که با MS(Medium Sensitivity) نشان داده می‌شود. کاربری این کلید‌ها در تجهیزات صنعتی و برای جلوگیری از آتش‌سوزی است.

کاربرد کلید محافظ جان

کاربرد کلید‌های محافظ جان برای جلوگیری از برق گرفتگی در بخش‌هایی است که احتمال آتش‌سوزی و خصوصا برق گرفتگی در آن‌ها بیشتر است. برای مثال سیم‌های بلندی که در فضای باز قرار دارند، بسیار مستعد برق‌گرفتگی هستند. از طرفی هر سیستم برقی که با رطوبت در تماس باشد، دارای احتمال برق‌گرفتگی است که یکی از رایج‌ترین آن‌ها، سشوار است. محل قرارگیری کلید‌های محافظ جان اغلب بر روی دو شاخه برق است.

 

برای مطالعه بیشتر می‌توانید به سایت شرکت زیمنس مراجعه کنید.

 

برای دریافت کاتالوگ تجهیزات فشار ضعیف و فشار متوسط زیمنس کلیک کنید. همچنین شما می‌توانید درخواست‌های فنی، نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را از طریق بخش نظرات با ما به اشتراک گذاشته یا با ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط

شما میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید و با واردکردن اطلاعات خود منتظر بمانید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.