مفهوم نرم در سافت استارتر زیمنس

9 مرداد 1401

مفهوم نرم در سافت استارتر زیمنس چیست؟

مفهوم نرم در سافت استارتر بیشتر جهت جلوگیری از آسیب‌های وارده به الکتروموتور در هنگام استارت معنی پیدا می‌کند. در سافت استارتر واژه “سافت” که معادل “نرم” معنا می‌شود، می‌تواند معانی متفاوتی داشته باشد. یکی از این معانی آن است که موتور دستگاه به صورت پیوسته و تدریجی به میزان و دور مورد نظر خواهد رسید. از طرف دیگر می‌توان واژه نرم را به قابلیت جلوگیری از تنش‌های مکانیکی و الکتریکی تعبیر کرد.

سافت استارتر‌ به صورت پیش فرض برای راه‌اندازی نیازمند زمان بیشتری است نسبت به زمانی که موتور به صورت مستقیم به شبکه متصل می‌شود که این موضوع بیانگر آن است که از وارد شدن حجم زیادی فشار به موتور در هنگام راه‌اندازی، جلوگیر خواهد شد.

در صورتی‌که این فرآیند راه‌اندازی به صورت مستقیم و با دور تند انجام شود، عمر مفید موتور، اتصالات، کوپلینگ‌های مکانیکی و بار الکتریکی کاهش خواهد یافت. علت این کاهش عمر و استهلاک را می‌توان فشار آمدن به بخش‌های چرخان نام برد.

در واقع راه‌انداز‍‌ نرم وسیله‌ای برای راه‌اندازی کنترل شده الکتروموتور‌های سه فاز است. نکته قابل توجه آن است که سافت استارتر‌ها می‌توانند قابلیت‌های دیگری نیز داشته باشند که خود باعث ایجاد تنوع در کارایی آن‌ها است.

در واقع مفهوم نرم در سافت استارتر از نظر میزان حفاظت از موتور و حتی خود نیز با یکدیگر متفاوت هستند. سافت استارتر‌هایی که دارای موتور پیشرفته‌ای هستند توانایی این را دارند که به طور کامل از موتور در مواجه با هر نوع خطایی حفاظت کنند.

این سیستم‌ها قابلیت انجام کار‌هایی مانند انجام وظایف کلید بی‌متال و کنترل فاز را داشته و می‌توانند امکان حفاظت بیشتری را برای دستگاه فراهم کنند. البته سافت استارتر زیمنس توانایی انجام وظایف کنتاکتور ورودی موتور را نیز دارد که با توجه به مدل سافت استارتر این کارایی متفاوت است.

 

انواع سافت استار‌ترها کدامند؟

سافت استارتر‌ها براساس فاکتور‌های متفاوت در دسته‌بندی‌های متفاوتی قرار می‌گیرند که در اینجا قصد داریم به کلی‌ترین آن بپردازیم.

 

سافت استارتر بیسیک (Basic)

در این مدل، سافت استارتر با یک کنتاکتور بای پس موازی شده و بعد از آنکه موتور راه‌اندازی شد، کنتاکتور در صدد خارج کردن سافت استارتر از مدار برمی‌آید.

 

سافت استارتر مجهز

در این مدل نیازی به بای‌پس نیست چرا که خود سافت استارتر به سیستم مورد نیاز مجهز است.

 

برای دریافت کاتالوگ درایو و سافت استارتر‌های زیمنس کلیک کنید.

همچنین شما می‌توانید درخواست‌های فنی، نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را از طریق بخش نظرات با ما به اشتراک گذاشته یا با ما تماس بگیرید.

 

برای خواندن مطالب بیشتر به سایت زیمنس مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط

شما میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید و با واردکردن اطلاعات خود منتظر بمانید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.