اتوماسیون صنعتی بدانید

18 تیر 1401

هر آنچه باید برای ورود به حوزه اتوماسیون صنعتی بدانید

هر اتوماسیون شامل چندین بخش مختلف می‌شود که در کنار یکدیگر برای پیش‌برد یک هدف واحد، در ارتباط و همکاری هستند. اتوماسیون صنعتی یکی از اجزای جدایی‌ناپذیر در دنیای امروز به شمار می‌رود. می‌توان ادعا کرد که حذف آن از دنیای مدرن امروز بی‌شک غیرممکن است.برای شناخت نیاز به آموزش راه اندازی اتوماسیون می باشد.

کاربرد اتوماسیون صنعتی در صنایعی مانند: خودروسازی، هوافضا، صنایع پتروشیمی، صنعت سلامت و بهداشت، بخش حمل‌و‌نقل ریلی، مراکز تولید و توزیع برق، صنعت کاغذ و… به وضوح مشاهده می‌شود.

اتوماسیون صنعتی به یکی از مهارت‌ها و بخش‌های مورد علاقه مهندسان برق و الکترونیک تبدیل شده است چرا که درآمد بسیار خوبی را به همراه دارد.

 

 

چرا باید در حوزه راه اندازی اتوماسیون صنعتی آموزش دید؟

امروزه صاحبان صنایع برای افزایش رونق اقتصادی کشور، بهبود بهره‌وری و کاهش هزینه‌ها، اقدام به راه‌اندازی اتوماسیون‌ها کرده‌اند.

گسترش پیاده‌سازی اتوماسیون صنعتی مانند هر فعالیت سیستماتیک دیگری در صنایع، نیازمند وجود مهندسان و متخصصان ماهر در این زمینه است. توانایی اجرای این سیستم و برآورده کردن نیازهای صاحبان صنایع از جمله دلایل لازم برای یادگیری اتوماسیون صنعتی هستند.

یادگیری اتوماسیون صنعتی شامل سه بخش است:

  1. ابتدا باید آشنایی با المان‌های برق صنعتی صورت بگیرد. فرد اپراتور باید کارایی هر المان را دانسته و براساس نوع و کارکرد اتوماسیون، از این بخش‌ها در جایگاه درست استفاده کند. نکته حائز اهمیت آن است که برای یادگیری اتوماسیون، آشنایی با تجهیزات لازم است ولی تمام هنر یک متخصص اتوماسیون صنعتی در برنامه‌نویسی PLC و HMI است.
  2. برنامه‌نویسی HMI بخش دوم از فرآیند یادگیری اتوماسیون صنعتی است. HMI در واقع یک ناظر است که به کمک آن می‌توان از هر شرایط و اتفاقی درون PLC‌ها مطلع شد و آنها را مانیتور کرد.
  3. بخش سوم یک اتوماسیون صنعتی، درایوهای موتور و اینورترها را شامل می‌شود. وجود این تجهیزات برای راه‌اندازی و کنترل موتور در صنعت نیاز است.

بازار کار اتوماسیون صنعتی

بازار کار و درآمد در تمامی اصناف و مشاغل وابسته به میزان تخصص افراد است. اتوماسیون صنعتی نیز از این قاعده مستثنی نیست. برنامه‌نویسی هسته اصلی اتوماسیون صنعتی است که تنها راه بدست آوردن مهارت در آن، تمرین بسیار است.

پیشنهاد می‌شود برای تمرین این پروسه و تبدیل شدن به یک نیروی متخصص، سخت افزار PLC را خریداری نموده و با شرکت در دوره‌های آموزشی یا انجام جستجو‌های متعدد در اینترنت و تمرین مستمر آنها، مهارت لازمه را بدست آورید.

 

شما می‌توانید درخواست‌های فنی، نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را از طریق بخش نظرات با ما به اشتراک گذاشته یا با ما تماس بگیرید.

برای دریافت کاتالوگ محصولات اتوماسیون صنعتی زیمنس کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط

شما میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید و با واردکردن اطلاعات خود منتظر بمانید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.