همه چیز درباره اتوماسیون صنعتی زیمنس

12 تیر 1401

همه چیز درباره اتوماسیون صنعتی زیمنس

اتوماسیون صنعتی فرایندی برای تولید اتوماتیک، با حداقل دخالت نیروی انسانی است که در آن‌ ترکیبی از مواد، تبدیل به محصول نهایی می‌شوند. از زمان شروع انقلاب صنعتی، محققان همواره توجه زیادی به توسعه تکنیک‌های پیچیده جهت اتوماتیک کردن فرایند تولید کرده اند. این رویکرد مزایای بسیاری دارد که در این مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

در اتوماسیون صنعتی زیمنس از موتور، دریل، سوییچ و لوازم مکانیکی و الکتریکی برای اتوماتیک کردن نیروی انسانی و در نتیجه، کاهش قطعات و یکسان بودن کیفیت تولید استفاده می‌شود.

اتوماسیون نقش زیادی در تولید به روش امروزی دارد و تقریباً تولید به این شیوه، بدون آن غیرممکن است. ابزاری مثل PLC زیمنس یکی از تکنولوژی‌های روزآمد برای تشکیل یک سیستم اتوماسیون صنعتی است.

استفاده از اتوماسیون صنعتی برای تولید به دلایل زیر صورت می‌گیرد:

 • افزایش کیفیت کالاها
 • افزایش قابلیت اطمینان محصول
 • حجم بالای تولید

 

تجهیزات اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون صنعتی فرایندی است که از طریق برنامه‌نویسی منطقی و دیجیتال، باعث کاهش مداخله انسان در تصمیم گیری‌ها شده و دخالت دستی افراد را با تجهیزات مکانیزه و ماشین آلات پیشرفته، کاهش می‌دهد.

در حالت غیراتوماتیک، اوپراتور کنترل‌ها را اداره کرده و مثلاً برای رسیدن به دمای دلخواه کوره باید میزان سوخت را تنظیم کند. بعد از اینکه به دما رسیدیم اوپراتور باید دائماً سوپاپ را تنظیم کرده و میزان سوخت را کاهش یا افزایش دهد. اما با استفاده از اتوماسیون صنعتی، نیاز به اوپراتور برای این کار برطرف می‌شود.

برای این کار می‌توان از یک حسگر دما استفاده کرد تا دمای لحظه‌ای کوره را به رایانه اعلام کند. در اینجا با احساس نیاز به کم یا زیاد کردن سوخت، یک شیر موتور‌دار استفاده می‌شود تا سوخت را به صورت مدیریت شده، به کوره منتقل کند. بر اساس اطلاعاتی که سنسور یا همان حسگر به رایانه ارسال می‌کند، رایانه دستورات لازم برای باز کردن یا بستن سوخت به شیر موتور‌دار را ارسال می‌کند. در این هنگام هرگاه کوره به دمای مورد نیاز و مطلوب رسید، به صورت اتوماتیک کامپیوتر دستور بستن شیر را به موتور داده، تا شیر بسته شود.

رایانه می‌تواند برای تنظیم کوچکترین مقادیر سوخت، به داده‌های ارسالی از طرف حسگر رجوع کرده و بر آن اساس میزان سوخت و زمان باز بودن شیر را مشخص کند.

 


همچنین بخوانید : معرفی حیطه کاربردهای محصولات اتوماسیون صنعتی زیمنس


 

هدف اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون صنعتی ابتدا در شرکت فورد موتور توسط بخش مهندسی این شرکت طراحی، ابداع و نام گذاری شده است. اتوماسیون صنعتی در واقع کاری را می‌کند که چشم و دست‌های اوپراتور قبلا انجام می‌داده است.

اصل اتوماسیون بر مبنای جایگزینی نیروی انسانی با ماشین است. قبل از ابداع اتوماسیون صنعتی، ماشین‌هایی که از هم کاملا مستقل بوده اند می‌بایستی توسط یک ناظر انسانی هماهنگ می‌شدند. با توسعه در تکنولوژی کنترل‌های آنالوگ و دیجیتال و ریزپردازنده‌ها و PLC‌ها به همراه حسگر‌های پیشرفته‌ای که توسعه یافتند، ماشین‌های مختلف قابلیت هماهنگ شدن با یکدیگر را بدست آورده و دستیابی به اتوماسیون صنعتی را شدنی کردند. با این تغییر فنی، استراتژی‌های تجاری اتوماسیون نیز به تدریج متحول شده است. اهداف اصلی از اتوماسیون صنعتی تولید عبارتند از:

 • افزایش تولید
 • کاهش هزینه‌ها خصوصا هزینه نیروی انسانی
 • افزایش کیفیت محصولات
 • استفاده بهینه از مواد اولیه
 • کاهش مصرف انرژی
 • افزایش سود

به صورت کلی اتوماسیون صنعتی زیمنس به سه دسته زیر تقسیم بندی می‌شوند:

 • سیستم‌های اتوماسیون صنعتی سیماتیک (Simatic)
 • سیستم‌های کنترل حرکت (Simotion)
 • سیستم‌های اتوماسیون CNC (SINUMERIK)

در شرکت زیمنس گستره وسیعی از تجهیزات اتوماسیون تولید و روانه به بازار می‌شود. در ادامه مهم‌ترین تجهیزاتی که در اتوماسیون صنعتی زیمنس استفاده می‌شوند را معرفی می‌کنیم.

 

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence)در اتوماسیون صنعتی

به عنوان یکی از مهم‌ترین و بارز‌ترین ابزارها می‌توان به هوش مصنوعی اشاره کرد. هوش مصنوعی نیاز به برنامه نویسی را کاهش داده و طراحی آن برای پاسخ‌گویی به نیاز‌های اتوماسیون شکل گرفته است.

با بیانی ساده می‌توان گفت که ابداع، پیشرفت و استفاده از هوش مصنوعی، باعث کاهش دخالت انسان در امور تولیدی شده است. این تکنولوژی باعث تسریع، انعطاف پذیری و افزایش دقت در منطقه کنترلی خواهد شد.

با استفاده از این ابزارها، دانش انسان قابل انتقال خواهد بود. در موارد استفاده از تولید صنعتی تشخیص رنگ، کیفیت و … قابلیت انتقال به سیستم اتوماسیون را خواهند داشت.

هوش مصنوعی قطعاً بخش مهمی از اتوماسیون هست و خواهد بود و در آینده می‌تواند خود را با شرایط محیطی تطبیق داده و با در نظر گرفتن شرایط دستگاه و محیط، به کار خود ادامه دهد.

 


همچنین بخوانید : اجزای اتوماسیون صنعتی زیمنس


 

پی ال سی (PLC)

پی ال سی یکی از پرکاربرد‌ترین تجهیزات برقی در فرایند اتوماسیون است؛ کاربرد بسیاری بالایی داشته و از طریق پورت‌هایی که روی آن تعبیه شده به سیستم وصل و وارد شبکه می‌شود.

 

سیستم کنترل حرکت (MOTION Control)

بخش دیگری از تجهیزات تولید شده توسط شرکت زیمنس، سیستم‌های کنترل حرکت است. این سیستم‌ها زیرمجموعه اتوماسیون هستند. از این سیستم در تجهیزاتی که در آن‌ها قطعاتی به صورت مکانیکی حرکت می‌کنند، استفاده می‌شود. در این تکنولوژی هدف کنترل قسمت متحرک تجهیز است. این سیستم‌ها می‌توانند در قالب حلقه باز یا حلقه بسته در سیستم استفاده شوند. طیف وسیعی از محصولات شرکت زیمنس در این رابطه تولید می‌شوند.

 

سی ان سی (CNC)

از پرکاربرد‌ترین تجهیزاتی که بشر در تولید صنعتی از آن‌ها استفاده می‌کند، CNC یا سیستم‌های کنترل عددی کامپیوتر هستند. این سیستم‌ها در دهه‌های 40 و 50 میلادی ابداع شدند. سی ان سی معمولاً در دو جهت حرکت کرده اما برخی از مدل‌های مدرن‌تر آن در سه جهت هم حرکت می‌کنند. برای کنترل این دستگاه‌ها از موتور‌های استپ و سروو استفاده می‌شود. این موتورها دقت بالایی را برای دستگاه سی ان سی فراهم می‌کنند. زیمنس گستره وسیعی از سی ان سی‌ها را تولید می‌کند که برای کاربرد‌های متفاوت استفاده می‌شوند.

سخن پایانی

اتوماسیون و هوشمندسازی خطوط تولید و اطلاعات راه‌کاری بهینه برای کاهش هزینه‌ها و افزایش ظرفیت تولید است. این رویکرد در تولید باعث افزایش بهره‌وری و مدیریت بهتر فرآیندها می‌شود. در راستای اجرای اتوماسیون صنعتی تجهیزات و صنایعی مورد نیاز است که در این مقاله به برخی از فناوری ها و ابزارهای اتوماسیون اشاره شد.

 

برای دریافت کاتالوگ محصولات زیمنس کلیک کنید. همچنین می‌توانید درخواست های فنی، نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را از طریق بخش نظرات با ما به اشتراک گذاشته یا با ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط

شما میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید و با واردکردن اطلاعات خود منتظر بمانید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.