زیر مجموعه اتوماسیون صنعتی

25 تیر 1401

زمینه‌های کاری زیر مجموعه اتوماسیون صنعتی

زیر مجموعه اتوماسیون صنعتی در قالب ماشین‌های تحویل خودکار که در دهه 70 میلادی وارد بازار مصرف در آمریکا شدند، نشان دادند که اتوماسیون صنعتی مشاغل انسانی را تا حد زیادی از بین نمی‌برد بلکه برعکس باعث افزایش نیاز به نیروی انسانی می‌شود. این پدیده فرصت‌های بسیاری را در اختیار افراد در بازار کار قرار داده است.

اتوماسیون صنعتی در حال پیشرفت فزاینده و روز افزون است. بسیاری از رشته‌های مهندسی در این زمینه نگران وضعیت بازار کاری خود هستند. اما در ادامه پنج زمینه کاری ارائه شده است که در آن‌ها اتوماسیون صنعتی توانسته فرصت‌های شغلی زیادی ایجاد کند.

 

مشاغل اتوماسیون صنعتی کدامند؟

در این بخش قصد داریم به پنج مورد از مشاغل وابسته به اتوماسیون بپردازیم.

 

ساخت تجهیزات زیر مجموعه اتوماسیون صنعتی

قسمت اعظم اتوماسیون صنعتی پیچیدگی‌ها و حجم برنامه‌نویسی‌های مورد نیاز آن است. هر موقع که کسب و کاری نیاز به تغییر شکل و مقیاس اتوماسیون مورد استفاده‌اش دارد، نیازمند برنامه‌نویسی خواهیم بود. به طور روز افزون صنایع و شرکت‌ها به اتوماسیون روی آورده و همواره به فرایند‌های آن نیاز دارند.

در این موقعیت مهندسانی که روی برنامه‌نویسی اتوماسیون‌های صنعتی و اطلاعاتی خبره هستند، فرصت‌های شغلی بی‌شماری در زمینه برنامه‌نویسی سیستم‌های اتوماتیک دارند. نمونه این نوع تخصص‌ها برنامه نویسی PLC  است.

 

محدود و سیار بودن اتوماسیون صنعتی

در واقع اتوماسیون صنعتی در بسیاری موارد محدود و کوچک است و محدود به مکان‌هایی مثل کارخانه‌ها و انبار‌های صنعتی که از ماشین‌های بزرگ و حجیم استفاده می‌شود، نیست.

پاسخ اتوماتیک به ایمیل و یا در کل هرچیزی که در دنیای اینترنت اشیا دارای قابلیت‌های سیار هستند، سطحی از اتوماسیون را ایجاد می‌کنند. این سطوح اتوماسیون را تنها مهندسان اطلاعات می‌توانند ایجاد کنند. قابلیت سیار بودن اتوماسیون آن را به بخشی بی‌بدیل از زندگی روزمره افراد تبدیل کرده است.

 

امنیت در اتوماسیون کارخانه‌ها

دستگاه‌هایی که در سیستم اتوماسیون فعالیت می‌کنند برای ارتباطات از شبکه استفاده می‌کنند. افراد مختلفی به شبکه‌ها دسترسی دارند از این رو امنیت شبکه‌های اتوماسیون بسیار ضروری است. بایستی از حملات نفوذی و سرقت اطلاعات جلوگیری شود و همچنین ورود افراد خرابکار به سیستم باید متوقف و کنترل شود.

 

قابل اطمینان در سیستم‌های صنعتی

سیستم‌های اتوماسیون فراتر از امنیت نیاز به قابلیت اطمینان بسیار بالایی دارند. جدا از زیرساخت‌ها و طراحی سیستم‌های اتوماتیک، قابلیت اطمینان به گونه ای است که در صورت پایین بودن میزان آن و کارایی پایین، ارزش چندانی نخواهند داشت.

 

طراحی، ایجاد، نگهداری و تعمیر

راهی طولانی جهت رسیدن به تکنولوژی هوش مصنوعی باقی مانده است. هم اکنون مسئولیت تعمیر و نگهداری سیستم‌های خودکار مهندسان هستند. کسب و کار‌ها بدون وجود کارمندان فناوری اطلاعات شدنی نیست و با پیشرفت هر روزه فناوری‌های خودکار نشان داده می‌شود که مشاغل هنوز به مهندسان تکیه دارند.

 

برای دریافت کاتالوگ محصولات اتوماسیون زیمنس کلیک کنید. همچنین می‌توانید درخواست‌های فنی، نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را از طریق بخش نظرات با ما به اشتراک گذاشته یا با ما تماس بگیرید.

 

جهت مطالعه بیشتر در باره محصولات اتوماسیون صنعتی زیمنس به سایت زیمنس مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

مطالب مرتبط

شما میتوانید با شماره های زیر تماس بگیرید و با واردکردن اطلاعات خود منتظر بمانید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.